Witam Was :)
Każdy z nas jest inny, miewamy gorsze i lepsze dni. Momenty w ciągu dnia, w których rozpiera nas energia i ćwiczyłybyśmy bez końca i chwile, kiedy to mamy ochoty usiąść w wygodnym fotelu z kubkiem herbaty i ulubioną książką. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm posiada tzw. zegar biologiczny, który reguluje zachodzenie cyklicznych procesów w naszym organizmie: snu, odżywiania, aktywności, odpoczynku. Wybierając rodzaj aktywności fizycznej w danym dniu najlepiej przyjrzeć się swojemu zegarowi biologicznemu. Chciałaby teraz przybliżyć Wam jak działa taki zegar i kiedy wg. niego jest najlepsza pora na efektywną aktywność fizyczną.
Nasz organizm przestawia się ze stanu spoczynku na stan aktywności już o 5-6 rano. To wtedy w naszym ciele zachodzą różnego rodzaju procesy, które przygotowują nas do dalszego działania. Dlatego też bardzo ważną rzeczą jest dostarczenie organizmowi pożywienia w krótkim czasie od przebudzenia się. Po zjedzeniu zdrowego, kalorycznego śniadania czy to w postaci owsianki, czy zdrowych kanapek wzrastają możliwości fizyczne naszego organizmu. Według wielu badaczy w szczytowej formie jesteśmy ok. południa, potem nasz zapał słabnie aby znowu ok. godz. 16 wejść na najwyższe obroty, taki przypływ energii towarzyszy nam do godz. 19 potem organizm potrzebuje wyciszenia i przygotowuje się do snu.
Poniżej przedstawię schemat, który mam nadzieje pomoże Wam dostosować rodzaj aktywności fizycznej do Waszego planu dnia.
6.00 - 10.00
Jest to pora kiedy organizm potrzebuje rozruszania się po nocy, ale także czas, w którym możemy spalić największą liczbę kalorii. Ćwiczenia poranne należy poprzedzić solidnym śniadaniem, nigdy nie ćwiczymy na czczo !!! Ten czas jest odpowiedni na ćwiczenia KARDIO wykonywane przy użyciu urządzeń np. rowerka, orbitreka, bieżni lub w postaci treningów tj. KILER Ewy Chodakowskiej, programy FIT&SLIDE na brzezińscytrenują. pl
Tutaj posiłkiem po treningowym będzie zapewne nasze drugie śniadanie np. w postaci owoców, warzyw, jogurty naturalnego, serka wiejskiego, smoothies
10.00 - 14.00
W tym czasie możemy wykonywać ćwiczenia INTERWAŁOWE, czyli ze zmiennym tempem, np. TURBO, czy TOTAL FITNESS Chodakowskiej, a także ćwiczenia proponowane przez ZUZKE LIGHT na youtube, albo ćwiczenia aerobowe SKALPEL, SKALPEL 2, treningi
z MEL B.
z MEL B.
Po tak intensywnym treningu możemy zjeść zdrowy, treściwy obiad.W tym czasie organizmowi brakuje glukozy, której poziom należny uzupełnić spożywając węglowodany złożone. Nasz posiłek powinien być bogaty także w białko, które jest odpowiedzialne za procesy regeneracyjne w mięśniach oraz warzywa. Możemy zjeść np. pierś z kurczaka z ryżem brązowym bądź kaszą i surówki np. z selera i marchewki.
14.00 - 16.00
Teraz czas na odpoczynek i kubek zielonej herbaty :)
16.00 - 19.00
W tym czasie w naszym organizmie wzrasta radykalnie poziom testosteronu. Możemy wykonywać TRENING SIŁOWY lub INTENSYWNE KARDIO.
Po godz. 19 należy stopniowo wyciszać organizm, możemy skusić się np. na BASEN, JOGĘ, albo inne ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE. Nie poleca się w tym czasie intensywnych ćwiczeń, ponieważ nasz organizm może się rozregulować i możemy mieć problemy z zasypianiem. Po wieczornym treningu należy zrezygnować już z jedzenia węglowodanów, nasza kolacja powinna być przede wszystkim bogata w białko. Możemy zjeść sałatkę, ryby, pierś z kurczaka.
A jaka jest Wasza ulubiona pora do ćwiczeń ?
MIŁEGO DNIA :)
no ja ćwiczę zaraz rano jak wstanę i najlepiej ćwiczy mi się na czczo - potem jak coś zjem to już czuję się ociężale bez względu na to co zjem czy wypiję - a rano ćwiczę od razu dopóki mój mózg się nie obudzi i mnie nie powstrzyma ;) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńKażdy z nas jest inny, ale radze przemóc się i zjeść nawet coś lekkiego po przebudzeniu np.parę łyżek jogurtu naturalnego, wtedy jeszcze bardziej podkręcisz swój metabolizm i spalisz więcej kalorii. Ja jem śniadanie o 6.30, (najczęściej owsiankę z bananem i orzechami ) a ćwiczę o 8.00 wtedy już nie jestem taka pełna i mam więcej energii :)) pozdrawiam :)
UsuńNo mój trening jest na czczo zaraz po wstaniu bo potem nie mam zawsze czasu - a co do śniadania co sądzisz na temat że na śniadanie powinno się zjadać przede wszystkim białko (np.omlet) a nie węglowodany (musli)? I że dzięki temu ponoć potem nie podjada się w ciągu dnia?
UsuńŚniadanie to posiłek, w którym powinnaś dostarczyć organizmowi dużo energii potrzebnej w pierwszej połowie dnia. Dobrze zbilansowane śniadanie powinno zawierać węglowodany złożone ( pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane ), białka ( jogurt, jaja ) i zdrowe tłuszcze ( orzechy, oliwa z oliwek ). Węglowodany złożone zawarte np. w płatkach owsianych, czy musli ( tutaj trzeba dokładnie czytać etykiety, bo większość musli zawiera cukier, najlepiej zrobić je samemu w domu ) spowodują że glukoza będzie stopniowo uwalniana do krwi, dzięki czemu będziemy dłużej syci. Jeżeli chodzi o białko, to uważam, że należy postawić przede wszystkim na białkowe kolacje :)
Usuń