wtorek, 26 listopada 2013

ZIELONA HERBATA


Witam Was serdecznie :))

Dzisiaj chciałabym napisać Wam parę słów o zielonej herbacie. Ostatnimi czasy stała się ona moim ulubionym napojem i alternatywą dla kawy, której muszę się przyznać wypijałam niegdyś 4-5 filiżanek dziennie :))

Zielona herbata należy do odmian herbat niefermentowanych, co oznacza, że jej liście po zerwaniu są od razu suszone, dzięki czemu zachowuje swoje dobroczynne właściwości i zielonkawo- słomkowy kolor. Żeby zachowała swoje właściwości bardzo istotny jest sposób zaparzania. Bardzo ważną zasadą jest tutaj to, że nie zalewamy tej odmiany herbaty wrzątkiem. Optymalna temp. to 60-90 stopni. Drugą bardzo ważną kwestią jest czas zaparzania, od którego tak naprawdę zależą jej właściwości. Jeżeli będziemy ją parzyć 2-3 minuty to będzie ona miała działanie pobudzające, jeżeli wydłużmy czas zaparzania do 5-6 minut osiągniemy efekt odwrotny, herbatka będzie wpływać na nas uspokajająco. Dobrze zaparzona zielona herbata potrafi postawić na nogi lepiej niż filiżanka kawy.

Najlepszym rozwiązaniem jest picie liściastej herbaty. Do zaparzania wykorzystujemy szklane lub żeliwne czajniczki. Liście zielonej herbaty możemy zalewać wodą kilkakrotnie, dzięki czemu za każdym razem uzyskamy niepowtarzalny, inny smak.

Choć nie wszyscy lubią jej specyficzny smak, warto ją pić. Możemy wybrać z szerokiej gamy herbat aromatyzowanych owocami lub dodać plasterek cytryny. Unikamy słodzenia zielonej herbaty, ponieważ traci ona nie tylko swój niepowtarzalny smak ale i właściwości.

Zielona herbata bogata jest w antyoksydanty, które neutralizują działanie wolnych rodników. Zawiera także flawonoidy, które obniżają ciśnienie krwi i poprawiają krążenie, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Jest też bogatym źródłem witamin z grupy B, C, E, K oraz minerałów, takich jak magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem czy jod.Zielona herbata  posiada także właściwości hamujące rozwój bakterii w układzie pokarmowym. Popudza wydzielanie soków trawiennych.Dzięki zawartości fluoru chroni zęby przed próchnicą. Wpływa także korzystnie na nasz pęcherz moczowy, przyspiesza w związku z tym wydalanie toksyn z organizmu.

Dzięki zawartym w sobie katechiną zielona herbata wpływa  korzystnie na proces odchudzania. Zmniejsza łaknienie, przyspiesza metabolizmi i usuwa zbedne produkty przemiany materii. Japońscy naukowcy dowiedli, że wypijanie ok. 3-4 filiżanek dziennie wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej :))

Pijmy więc herbatka zieloną na zdrowie i dla urody :))


( źródło wp.pl/zdrowie&fitness, natura herbaty, rodzaje herbaty ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz